Albania 2010

Albania
Juliana Pasha, Albania, 2010
Artist : Juliana Pasha
Title : It's All About You
Place : 6
Points : 45
Language : English
 
Lyrics :
  • Pirro Ēako
Music :
  • Ardit Gjebrea

Startposition : 12
 
 

Details and lyrics can be found here

 
 

Albania gave points to :
Country Points
  FYR Macedonia 12
  Greece 10
  Iceland 8
  Bosnia-Herzegovina 7
  Poland 6
  Portugal 5
  Belgium 4
  Serbia 3
  Malta 2
  Estonia 1Albania received points from :
Country Points
  Greece 12
  FYR Macedonia 12
  Iceland 10
  Belgium 8
  Bosnia-Herzegovina 7
  Malta 6
  Germany 5
  Poland 4
  Finland 4
  Spain 4
  Serbia 2
  France 2

 Total points : 76

 
 

  =2004= =2005= =2008= =2009= =2010= =2012= =2015= =2018= =2019= =2021=
 


Total Entries : 10
 
 

  =2004= =2006= =2007= =2008= =2009= =2010= =2011= =2012= =2013= =2014=
  =2015= =2016= =2017= =2018= =2019= =2020= =2021= =2022=


Total Entries : 18
 
 

# Artist Title Points Place


Final | 27 december
Anjeza Shahini Nė Pasqyrė 118 2  
Teuta Kurti Mall I Pashuar 19 19  
Claudio La Regina Ave Maria 17 20  
Kamela Islami Gjėra Tė Thjeshta 115 3  
Bojken Lako & Banda Adriatica Love Love Love 98 6  
Pirro Ēako Njė Tjetėr Jetė 106 4  
Dorina Garuci Sekreti I Dashurisė 78 8  
Juliana Pasha Nuk Mundem Pa Ty 133 1  Winner
Denisa Macaj Aria 92 7  
10  Erga Halilaj Party 66 12  
11  Era Rusi Fjalė Dhe Gjunjė 41 18  
12  Flaka Krelani Le Tė Bėhet Ēfarė Tė Dojė 99 5  
13  Mariza Ikonomi Vazhdoj Kėndoj (la La La) 76 9  
14  Erti Hizmo & Lindita Halimi Nuk Tė Dorėzohem 66 13  
15  Guximtar Rushani Gėzuar 43 17  
16  Stefi & Endri Prifti U Dogja Mrekullisht 45 16  
17  Rovena Dilo Pėrtej Kohės 69 10  
18  Kejsi Tola Ndonjėherė 58 15  
19  Goldi Halili Tirana Brodway 64 14  
20  Iris Hoxha Zėrin Tim Ta Ndjesh 67 11  


Youth | 25 december
Stefan Marena Retė S'na Ndajnė   
Brikena Asa Sa Dua Unė   
Onanta Spahiu Dashurisė I Erdhi Vjeshta   
Jona Koleci Stinė Dashuriė   
Nazmie Selimi Mendohu Dhe Njėherė   
Goldi Halili Tirana Brodway    Finalist
Iris Hoxha Zėrin Tim Ta Ndjesh    Finalist
Supernova Gabimi   
Ardita Tusha Je Larg   
10  Selina Prelaj Tė Dy E Dimė   
11  Vitmar Basha Njė Tjetėr Jetė   
12  Lutus Botė Pa Sy   
13  Kelly Ajo   
14  Dorina Toēi Njė Fjalė Tė Ngrohtė   
15  Borana Kalemi Ti   
16  Amanda Ujkaj & Violeta Lulgjuraj Vitet Mė Tė Bukura   
17  Yje tė panjohur Si Dy Tė Huaj   
18  Ēlirim Leka Nėna Ime   


 
 
Norway
2010, Oslo Norway  Norway,Oslo, Telenor Arena
Date: Grand Final : 29-5-2010
Semi Final 1 : 25-5-2010
Semi Final 2 : 27-5-2010
Location:Telenor Arena
Oslo, Norway
Host broadcaster:NRK
Presentation:Nadia Hasnaoui
Haddy N'jie & Erik Solbakken
Participants:34
Contest:2 Semi-Finals & Final 
 

= Albania  Final = = Belarus  Final = = Belgium  Final = = Bosnia-Herzegovina  Final = = Estonia   = = Finland   = = FYR Macedonia   = = Greece  Final = = Iceland  Final = = Latvia   = = Malta   = = Moldova  Final = = Poland   = = Portugal  Final = = Russia  Final = = Serbia  Final = = Slovakia   =

 
 

= Armenia  Final = = Azerbaijan  Final = = Bulgaria   = = Croatia   = = Cyprus  Final = = Denmark  Final = = Georgia  Final = = Ireland  Final = = Israel  Final = = Lithuania   = = Netherlands   = = Romania  Final = = Slovenia   = = Sweden   = = Switzerland   = = Turkey  Final = = Ukraine  Final =

 
 

= Albania = = Armenia = = Azerbaijan = = Belarus = = Belgium = = Bosnia-Herzegovina = = Cyprus = = Denmark = = France = = Georgia = = Germany = = Greece = = Iceland = = Ireland = = Israel = = Moldova = = Norway = = Portugal = = Romania = = Russia = = Serbia = = Spain = = Turkey = = Ukraine = = United Kingdom =

scroll button