Eurovision Song Contest : The National Final : Albania 2011 : ESC-History

National Final : Albania 2011

# Artist Title Points Place


Festivali i Kënges | Final | 25 December
1 Selami Kolonja Marmara 6 12
2 Alban Skenderaj & Miriam Cami Ende Ka Shprese 66 2
3 Orges Toçe Mari 3 15
4 Kamela Islamaj Jetova Per Ty 12 10
5 Dorian Nini Mire Se Vini Ne Shqiperi 29 7
6 Dorina Garuci Mirembrema Engjelli Im 34 6
7 Hersiana Matmuja Me Cilin Rri Ti Dashuri 7 11
8 Marsida Saraci Vetem S`jemi Ne Bote 2 16
9 Maria Prifti Pasuri E Pasurive 5 14
10 Besa Kokedhima E Bukura Dhe Bisha 13 9
11 Denis Hasa Mbi Xhaketen Time 6 13
12 Goldi Halili Ne Krahet E Tua 0 17
13 Francesk Radi Kemi Dasem`o 13 8
14 Aurela Gace Te Kam Prane 82 1
15 Xhejsi Jorgaqi Rastesi 44 4
16 Enkelejda Arifi Nje Dashuri 36 5
17 Saimir Braho Shtegëtar I Jetës Time 48 3
18 Albi Xhepa & Semi Drite Drite 0 18


Festivali i Kënges | Semi-Final 1 | 23 December
1 Selami Kolonja Marmara Finalist
2 Alban Skenderaj & Miriam Cami Ende Ka Shprese Finalist
3 Orges Toçe Mari Finalist
4 Kamela Islamaj Jetova Per Ty Finalist
5 Blerina Shalari Lutjes Apo Dashurise
6 Ernis Cili & Onanta Spahiu Fam
7 Dorian Nini Mire Se Vini Ne Shqiperi Finalist
8 Etmond Mancaku Dashuri Pas Emrit
9 Ardita Tusha Dikur Besoja
10 Klajdi Musabelliu Vetem Ti
11 Evans Rama Sonte
12 Dorina Garuci Mirembrema Engjelli Im Finalist
13 Hersiana Matmuja Me Cilin Rri Ti Dashuri Finalist
14 Agim Posha Bota Com Vetmi
15 Marsida Saraci Vetem S`jemi Ne Bote Finalist
16 Entela Zhula Loje Ne Dashuri
17 Ilir Kazaferi Nuk Ke Faj
18 Maria Prifti Pasuri E Pasurive Finalist
19 Megi Laska Endrat Ekzistojne


Festivali i Kënges | Semi-Final 2 | 24 December
1 Adhurim Demiri 24 Oret
2 Besa Kokedhima E Bukura Dhe Bisha Finalist
3 Emi Bogdo Leter Per Ty
4 Denis Hasa Mbi Xhaketen Time Finalist
5 Kujtim Prodani Ti Ishe Kryeveper
6 Goldi Halili Ne Krahet E Tua Finalist
7 Marjeta Billo Perjetesi
8 Francesk Radi Kemi Dasem`o Finalist
9 Aurela Gace Te Kam Prane Finalist
10 Heldi Kraja E Diela Pa Ty
11 Sonila Mara Egoist
12 Mateus Froku Dimer Ne Shpirt
13 Xhejsi Jorgaqi Rastesi Finalist
14 Enkeleda Arifi Nje Dashuri Finalist
15 Kejsi Tola Pranë
16 Sajmir Braho Shtegetar I Jetes Time Finalist
17 Albi Xhepa Drite Finalist
18 Bledi Polena Të Jemi Të Dy
19 Rudina Delia Pa Bote


National Finals for : Albania


2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Total : 20


National Finals for : 2011


Albania Armenia Austria Belgium Bulgaria Cyprus Denmark Estonia Finland FYR Macedonia Georgia Germany Greece Iceland Ireland Israel Latvia Lithuania Malta Moldova Netherlands Norway Poland Portugal Romania Serbia Slovenia Spain Sweden Switzerland Ukraine
Total : 31