Albania 2021

Albania
Anxhela Peristeri, Albania, 2021
Artist : Anxhela Peristeri
Title : Karma
Place : 21
Points : 57  - Televoting : 35 / Jury : 22
Language : Albanian
 
Text :
  • Olti Curri
Music :
  • Kledi Bahiti

Startposition : 2
 
 

Zoti nuk ma fal

Jeta si nė pėrrallė mė kish' llastuar
Lart nė qiell, si njė yll, jetoja unė
Qeshja si e marrė kur ti rėnkoje
E pashpirt, vetėm veten doja shumė

Zoti nuk ma fal
Bota mbi mua ra
Mė ike ti, mė ikėn miqtė
As dritė nuk ka
Zoti nuk ma fal
Thirra po zė nuk kam
Lotėt mbledh nė dorė
Tė ndryshkur janė

Sa tė kėrkoja nėpėr zemra bosh
Dhe e kuptoja asgjė nuk mė josh
E vetme jam
Po, e vetme jam
Kur unė rėnkoja, qeshje si i marrė
E meritoja unė tė hiqem zvarrė
Fajtore jam
Po, fajtore jam

Zoti nuk ma fal
Bota mbi mua ra
Mė ike ti, mė ikėn miqtė
As dritė nuk ka
Zoti nuk ma fal
Thirra po zė nuk kam
Lotėt mbledh nė dorė
Tė ndryshkur janė

Oh-oh-oh-oh-ooh
Oh-oh-oh-oh-ooh
Oh-oh-oh-oh-ooh
Oh-oh-oh-oh-ooh
Oh-oh-oh-oh-ooh
Oh-oh-oh-oh-ooh
Oh-oh-oh-oh-ooh
Oh-oh-oh-oh-ooh

(Zoti nuk ma fal)
Bota mbi mua ra
(Mė ike ti) Mė ikėn miqtė
As dritė nuk ka
Zoti nuk ma fal
Thirra po zė nuk kam
Lotėt mbledh nė dorė
Tė ndryshkur janė


 
 

 
Title Version Language Time Year Media
Karma Eurovision Version   Albanian 2:59 2021 Digital
Karma Original Version   Albanian 3:00 2021 Digital
Karma Eurovision Version   Karaoke 2:57 2021 Digital


Total Versions : 3
 
 

Points Televoting

Albania gave points to :
Country Points
  Switzerland 12
  Italy 10
  Greece 8
  Moldova 7
  France 6
  Bulgaria 5
  Ukraine 4
  Finland 3
  Cyprus 2
  Sweden 1



Albania received points from :
Country Points
  Italy 10
  North Macedonia 10
  Switzerland 7
  Greece 7
  Croatia 1

Total points : 35



Points Jury

Albania gave points to :
Country Points
  Switzerland 12
  France 10
  Malta 8
  Cyprus 7
  Greece 6
  San Marino 5
  Italy 4
  Finland 3
  Azerbaijan 2
  Serbia 1





Albania received points from :
Country Points
  Malta 12
  Denmark 7
  San Marino 2
  Netherlands 1

Total points : 22

 
 

  =2004= =2005= =2008= =2009= =2010= =2012= =2015= =2018= =2019= =2021=
 


Total Entries : 10
 
 

  =2004= =2006= =2007= =2008= =2009= =2010= =2011= =2012= =2013= =2014=
  =2015= =2016= =2017= =2018= =2019= =2020= =2021=


Total Entries : 17
 
 

# Artist Title Points Place


Final | 23 December 2020
Sardi Strugaj Kam Me T'ba Me Kajt 2  
Xhesika Polo Mė Mbron   
Orgesa Zaimi Valixhja E Kujtimeve   
Wendi Mancaku Vesi I Shpirti Tim   
Era Rusi Zjarri Im   
Gjergj Kaēinari Mė Jep Jetė   
Rosela Gjylbegu Vashėzo   
Devis Xherahu Peng   
Mirud Nėse Vdes   
10  Gigliola Haveriku E Lirė   
11  Viktor Tahiraj Nėnė   
12  Kamela Islamaj Kujtimet S'kanė Formė   
13  Florent Abrashi Vajzė   
14  Inis Neziri Pendesė   
15  Evi Reēi Tjerr   
16  Anxhela Peristeri Karma 1  Winner
17  Festina Mejzini Kush Je Ti Dashuri 3  
18  Kastro Zizo Vallja E Jetės   


Semi-Final | 21 & 22 December 2020
Enxhi Nasufi Njesoj   
Franc Koruni E Morėn Botėn   
Giliola Haveriku E Lirė    Finalist
Orgesa Zaimi Valixhja E Kujtimeve    Finalist
Erikson Lloshi Jo   
Viktor Tahiraj Nėnė    Finalist
Agim Poshka Vendi Im   
Kastro Zizo Vallja E Jetės    Finalist
Wendi Mancaku Vesi I Shpirti Tim    Finalist
10  Gjergj Kaēinari Mė Jep Jetė    Finalist
11  Era Rusi Zjarri Im    Finalist
12  Devis Xherahu Peng    Finalist
13  Stefan Marena Meteor   
14  Rosela Gjylbegu Vashėzo    Finalist
15  Sardi Strugaj Kam Me T'ba Me Kajt    Finalist
16  Xhesika Polo Mė Mbron    Finalist
17  Florent Abrashi Vajzė    Finalist
18  Fatos Shabani Ty   
19  Anxhela Peristeri Karma    Finalist
20  Evi Reēi Tjerr    Finalist
21  Inis Neziri Pendesė    Finalist
22  Klinti Ēollaku Do T'ja Dal   
23  Festina Mejzini Kush Je Ti Dashuri    Finalist
24  Kamela Islamaj Kujtimet S'kanė Formė    Finalist
25  Mirud Nėse Vdes    Finalist


Withdrawn
Manjola Nallbani Ora E Jetės    Withdrawn


 Notes:
  • Festivali i Kėngės 59
 
 
Netherlands
2021, Rotterdam Netherlands  Netherlands,Rotterdam, Rotterdam Ahoy
Date: Grand Final : 22-5-2021
Semi Final 1 : 18-5-2021
Semi Final 2 : 20-5-2021
Location:Rotterdam Ahoy
Rotterdam, Netherlands
Host broadcaster:Avrotros
Presentation:Chantal Janzen
Edsilia Rombley
Nikkie De Jager
Jan Smit
Participants:26
Contest:2 Semi-Finals & Final



 
 

= Australia   = = Azerbaijan  Final = = Belarus  Disqualified = = Belgium  Final = = Croatia   = = Cyprus  Final = = Ireland   = = Israel  Final = = Lithuania  Final = = Malta  Final = = North Macedonia   = = Norway  Final = = Romania   = = Russia  Final = = Slovenia   = = Sweden  Final = = Ukraine  Final =

 
 

= Albania  Final = = Austria   = = Bulgaria  Final = = Czech Republic   = = Denmark   = = Estonia   = = Finland  Final = = Georgia   = = Greece  Final = = Iceland  Final = = Latvia   = = Moldova  Final = = Poland   = = Portugal  Final = = San Marino  Final = = Serbia  Final = = Switzerland  Final =

 
 

= Albania = = Azerbaijan = = Belgium = = Bulgaria = = Cyprus = = Finland = = France = = Germany = = Greece = = Iceland = = Israel = = Italy = = Lithuania = = Malta = = Moldova = = Netherlands = = Norway = = Portugal = = Russia = = San Marino = = Serbia = = Spain = = Sweden = = Switzerland = = Ukraine = = United Kingdom =

scroll button