Albania 2019

Albania
Jonida Maliqi, Albania, 2019
Artist : Jonida Maliqi
Title : Ktheju Tokės
Place : 17
Points : 90  - Televoting : 47 / Jury : 43
Language : Albanian
 
Text :
  • Eriona Rushiti
Music :
  • Eriona Rushiti

Startposition : 2
 
 

Ti kendon edhe qan
Nė duar lotėt mbledh
I mban

Njė ditė jeton
Nė tjetrėn vdes
Sa mall, pak shpresė
I vetėm, pa identitet (Eh-eh-eh...)

Ah-ah-ah... Ah-ah-ah... (Ah-ah-ah...)
Ah... ah...

Ktheju tokės tende
O njeri qė zemrėn lė peng
Ktheju tokės tende
Ti e di njė zemėr tė pret

Ah-ah-iaia, ah-ah-ia, ah-ah-iaia, ia-ia-ia
Ah-ah-iaia, ah-ah-ia, ah-ah-iaia, ia-ia-ia

Njė ditė jeton
Nė tjetrėn vdes
Sa mall, pak shpresė
I vetėm, pa identitet

Ktheju tokės tende
O njeri qė zemrėn lė peng
Ktheju tokės tende
Ti e di njė zemėr tė pret

Ah-ah-ia-ia-iaia-ah, ah-ah...
Ah-ah...
 
 

 
Title Version Language Time Year Media
Ktheju Tokės Eurovision Version   Albanian 3:05 2019 Digital
Ktheju Tokės Original Version   Albanian 3:14 2019 Digital
Ktheju Tokės Eurovision Version   Karaoke 3:05 2019 Digital
Ktheju Tokės Solo Instrumental   Karaoke 3:05 2019 CD


Total Versions : 4
 
 

Points Televoting

Albania gave points to :
Country Points
Russia 12
San Marino 10
Italy 8
Netherlands 7
North Macedonia 6
Norway 5
Switzerland 4
Azerbaijan 3
Greece 2
Australia 1



Albania received points from :
Country Points
North Macedonia 12
Italy 12
Switzerland 10
Montenegro 7
Greece 5
Croatia 1

Total points : 47



Points Jury

Albania gave points to :
Country Points
North Macedonia 12
Switzerland 10
Azerbaijan 8
Cyprus 7
Sweden 6
Italy 5
Greece 4
France 3
Australia 2
Russia 1





Albania received points from :
Country Points
North Macedonia 8
Montenegro 8
Azerbaijan 7
San Marino 7
Greece 3
Russia 3
Malta 2
Cyprus 2
Romania 2
Italy 1

Total points : 43

 
 

  =2004= =2005= =2008= =2009= =2010= =2012= =2015= =2018= =2019=


Total Entries : 9
 
 

  =2004= =2006= =2007= =2008= =2009= =2010= =2011= =2012= =2013= =2014=
  =2015= =2016= =2017= =2018= =2019= =2020= =2021=


Total Entries : 17
 
 

# Artist Title Points Place


Final | 22 December 2018
Marko Strazimiri & Imbro Leyla 142 8  
Gjergj Leka Besoj 131 10  
Elton Deda Qetėsisht 156 7  
Eranda Libohova 100 Pyetje 181 3  
Jonida Maliqi Ktheju Tokės 228 1  Winner
Eliza Hoxha Pengu 127 11  
Orgesa Zaimi Hije 121 13  
Bojken Lako Jeto Jetėn 138 9  
Soni Malaj Do Vij 166 5  
10  Artimisa Mithi & Febi Shkurti Dua Ta Besoj 113 14  
11  Dilan Reka Karma 169 4  
12  Alar Band Dashuria Nuk Mjafton 124 12  
13  Lidia Lufi Rrėfehem 219 2  
14  Klinti Ēollaku Me Jetė 163 6  


Studio Round | 21 December 2018
Jonida Maliqi Ktheju Tokės    Finalist
Artimisa Mithi & Febi Shkurti Dua Ta Besoj    Finalist
Mirud Nėnė   
Klodiana Vata Mbrėmje E Pafund   
Lidia Lufi Rrėfehem    Finalist
Marko Strazimiri & Imbro Leyla    Finalist
Orgesa Zaimi Hije    Finalist
Elona Islamaj Nė Kėtė Botė Kalimtare   
Bojken Lako Jeto Jetėn    Finalist
10  Elton Deda Qetėsisht    Finalist
11  Eliza Hoxha Pengu    Finalist
12  Gjergj Leka Besoj    Finalist
13  Kujtim Prodani Babela   
14  Aurel Thėllimi Tė Dua Ty   
15  Soni Malaj Do Vij    Finalist
16  Lorela Sejdini Vetmi   
17  Klinti Ēollaku Me Jetė    Finalist
18  Alar Band Dashuria Nuk Mjafton    Finalist
19  Kelly A Mė Ndjen   
20  Dilan Reka Karma    Finalist
21  Eranda Libohova 100 Pyetje    Finalist
22  Bruno Pollogati Nuk Ka Stop   


Orchestra Round | 20 December 2018
Bojken Lako Jeto Jetėn   
Alar Band Dashuria Nuk Mjafton   
Lidia Lufi Rrėfehem   
Kujtim Prodani Babela   
Gjergj Leka Besoj   
Dilan Reka Karma   
Mirud Nėnė   
Soni Malaj Do Vij   
Jonida Maliqi Ktheju Tokės   
10  Elton Deda Qetėsisht   
11  Elona Islamaj Nė Kėtė Botė Kalimtare   
12  Klodiana Vata Mbrėmje E Pafund   
13  Klinti Ēollaku Me Jetė   
14  Artimisa Mithi & Febi Shkurti Dua Ta Besoj   
15  Kelly A Mė Ndjen   
16  Bruno Pollogati Nuk Ka Stop   
17  Marko Strazimiri & Imbro Leyla   
18  Lorela Sejdini Vetmi   
19  Eliza Hoxha Pengu   
20  Eranda Libohova 100 Pyetje   
21  Aurel Thėllimi Tė Dua Ty   
22  Orgesa Zaimi Hije   


Withdrawn
Vikena Kamenica Natėn E Mirė    Withdrawn


 
 
Israel
2019, Tel Aviv Israel  Israel,Tel Aviv, Expo Tel Aviv
Date: Grand Final : 18-5-2019
Semi Final 1 : 14-5-2019
Semi Final 2 : 16-5-2019
Location:Expo Tel Aviv
Tel Aviv, Israel
Host broadcaster:KAN
Presentation:Erez Tal
Bar Refaeli
Assi Azar
Lucy Ayoub
Participants:26
Contest:2 Semi-Finals & Final



 
 

= Australia  Final = = Belarus  Final = = Belgium   = = Cyprus  Final = = Czech Republic  Final = = Estonia  Final = = Finland   = = Georgia   = = Greece  Final = = Hungary   = = Iceland  Final = = Montenegro   = = Poland   = = Portugal   = = San Marino  Final = = Serbia  Final = = Slovenia  Final =

 
 

= Albania  Final = = Armenia   = = Austria   = = Azerbaijan  Final = = Croatia   = = Denmark  Final = = Ireland   = = Latvia   = = Lithuania   = = Malta  Final = = Moldova   = = Netherlands  Final = = North Macedonia  Final = = Norway  Final = = Romania   = = Russia  Final = = Sweden  Final = = Switzerland  Final =

 
 

= Albania = = Australia = = Azerbaijan = = Belarus = = Cyprus = = Czech Republic = = Denmark = = Estonia = = France = = Germany = = Greece = = Iceland = = Israel = = Italy = = Malta = = Netherlands = = North Macedonia = = Norway = = Russia = = San Marino = = Serbia = = Slovenia = = Spain = = Sweden = = Switzerland = = United Kingdom =

scroll button