Albania 2010


Juliana Pasha, Albania, 2010
Artist : Juliana Pasha
Title : It's All About You
Place : 16
Points : 62
Language: English
 
Text : Pirro Ēako
Music : Ardit Gjebrea
Startposition: 15
 
 

You are the one
You give me that something I need
It is me, and I'm calling
You are the one
Making it easy to be
In love with you I'm falling
We been down
Don't you know we been down here, and I feel it
Even now,
Time that we make a deal, and seal it

It's all about you
The things that I do
The rest of the world don’t understand me
You are all I dream
Everything that I need
Because when you are gone, I feel so empty
It's all in the way you look at me
You're driving me crazy
It's all about you
All the things that I do
You are my life
Because you make it amazing

I am the one
Who doesn't know how to say no..
To you I'm so easy
I am the one
Who's letting my ego just go
For you complete me

We have been down
But something tells me it's only getting better
So stick around
I want to know what it feels like forever
And ever

It's all about you
The things that I do
The rest of the world don’t understand me
You're all that I dream
Everything that I need
Because when you are gone I feel so empty
It’s all in the way you look at me
You are driving me crazy
It's all about you
All the things that I do
You are my life
Because you make it amazing

I am never alone with the loving you give me
Wherever I go I'm hoping you miss me
Don't want to ever go back
Never ever go back
Baby you're my destiny
Oh yeah.


 
 

 
Title Version Language Time Year Media
It's All About You English 2:59 2010 CD
It's All About You First Version   English 3:06 2010 Digital
Nuk Mundem Pa Ty Albanian 3:04 2010 Digital
It's All About You Karaoke 3:02 2010 CDr
It's All About You Instrumental 3:03 2010 Digital


Total Versions : 5
 
 

Albania gave points to :
Country Points
Greece 12
Germany 10
Turkey 8
Spain 7
Bosnia-Herzegovina 6
Romania 5
Israel 4
Serbia 3
Denmark 2
United Kingdom 1Albania received points from :
Country Points
FYR Macedonia 12
Greece 10
Switzerland 8
Iceland 7
Turkey 7
Bosnia-Herzegovina 5
Croatia 5
Belgium 3
Poland 2
Romania 1
Germany 1
United Kingdom 1

Total points : 62

 
 

  =2004= =2005= =2008= =2009= =2010= =2012= =2015= =2018= =2019=


Total Entries : 9
 
 

  =2004= =2006= =2007= =2008= =2009= =2010= =2011= =2012= =2013= =2014=
  =2015= =2016= =2017= =2018= =2019= =2020=


Total Entries : 16
 
 

# Artist Title Points Place


Final | 27 december
Anjeza Shahini Nė Pasqyrė 118 2  
Teuta Kurti Mall I Pashuar 19 19  
Claudio La Regina Ave Maria 17 20  
Kamela Islami Gjėra Tė Thjeshta 115 3  
Bojken Lako & Banda Adriatica Love Love Love 98 6  
Pirro Ēako Njė Tjetėr Jetė 106 4  
Dorina Garuci Sekreti I Dashurisė 78 8  
Juliana Pasha Nuk Mundem Pa Ty 133 1  Winner
Denisa Macaj Aria 92 7  
10  Erga Halilaj Party 66 12  
11  Era Rusi Fjalė Dhe Gjunjė 41 18  
12  Flaka Krelani Le Tė Bėhet Ēfarė Tė Dojė 99 5  
13  Mariza Ikonomi Vazhdoj Kėndoj (la La La) 76 9  
14  Erti Hizmo & Lindita Halimi Nuk Tė Dorėzohem 66 13  
15  Guximtar Rushani Gėzuar 43 17  
16  Stefi & Endri Prifti U Dogja Mrekullisht 45 16  
17  Rovena Dilo Pėrtej Kohės 69 10  
18  Kejsi Tola Ndonjėherė 58 15  
19  Goldi Halili Tirana Brodway 64 14  
20  Iris Hoxha Zėrin Tim Ta Ndjesh 67 11  


Youth | 25 december
Stefan Marena Retė S'na Ndajnė   
Brikena Asa Sa Dua Unė   
Onanta Spahiu Dashurisė I Erdhi Vjeshta   
Jona Koleci Stinė Dashuriė   
Nazmie Selimi Mendohu Dhe Njėherė   
Goldi Halili Tirana Brodway    Finalist
Iris Hoxha Zėrin Tim Ta Ndjesh    Finalist
Supernova Gabimi   
Ardita Tusha Je Larg   
10  Selina Prelaj Tė Dy E Dimė   
11  Vitmar Basha Njė Tjetėr Jetė   
12  Lutus Botė Pa Sy   
13  Kelly Ajo   
14  Dorina Toēi Njė Fjalė Tė Ngrohtė   
15  Borana Kalemi Ti   
16  Amanda Ujkaj & Violeta Lulgjuraj Vitet Mė Tė Bukura   
17  Yje tė panjohur Si Dy Tė Huaj   
18  Ēlirim Leka Nėna Ime   


scroll button