Albania 2004

Albania
Anjeza Shahini, Albania, 2004
Artist : Anjeza Shahini
Title : The Image Of You
Place : 7
Points : 106
Language : English
 
Lyrics :
  • Agim Doēi
Music :
  • Edmon Zhulali

Startposition : 9
 
 

How strange the feeling in your soul
When love invades your very being
Another me or so I'm told
And life takes on another meaning

Day after day, I go through the motions
Stumbling my way, life is a blur
Slave of my love, of my emotions
You're in my eyes, you're in my heart

One kiss, one heart in time
A kiss, the moment is mine
I close my eyes, I breathe
I'm queen of the world, of make-believe

You make me feel a little crazy
You make me see your tears are true
You make my days and nights so hazy
You make me feel the image of you

You make me feel a little crazy
You make me see your tears are true
You make my days and nights so hazy
You make me feel the image of you

One kiss, one heart in time
A kiss, the moment is mine
I close my eyes, I breathe
I'm queen of the world, of make-believe

You make me feel a little crazy
You make me see your tears are true
You make my days and nights so hazy
You make me feel the image of you

You make me feel a little crazy
You make me see your tears are true
You make my days and nights so hazy
You make me feel the image of you

(You make me feel) a little crazy
(You make me see) your tears are true
(You make me feel) image of you

I know it's just a dream
I feel, I love, this life
I know it's just a dream
I feel, I love, this life


 
 

Albania gave points to :
Country Points
  Greece 12
  Bosnia-Herzegovina 10
  Turkey 8
  Serbia & Montenegro 7
  FYR Macedonia 6
  Ukraine 5
  Sweden 4
  Malta 3
  Germany 2
  France 1Albania received points from :
Country Points
  FYR Macedonia 12
  Greece 10
  Malta 10
  Serbia & Montenegro 8
  Switzerland 7
  Sweden 7
  Croatia 6
  Turkey 6
  Austria 5
  Germany 5
  Bosnia-Herzegovina 4
  Slovenia 4
  Iceland 4
  Denmark 4
  Finland 3
  Norway 3
  Ireland 2
  Belgium 1
  United Kingdom 1
  Latvia 1
  Netherlands 1
  Romania 1
  France 1

Total points : 106

 
 

  =2004= =2005= =2008= =2009= =2010= =2012= =2015= =2018= =2019= =2021=
 


Total Entries : 10
 
 

  =2004= =2006= =2007= =2008= =2009= =2010= =2011= =2012= =2013= =2014=
  =2015= =2016= =2017= =2018= =2019= =2020= =2021= =2022=


Total Entries : 18
 
 

# Artist Title Points Place


Final
Orges Toēe Eja   
Rudi & Ingrid Jushi Me Ty   
Voltan Prodani Kthehu Dhe Kujtohu   
Arbėr Arapi Bota Ime   
Kozma Dushi E Nesėrmja Tjetėr Kujt I Takon   
Ermiona Lekbello Ē'punė Ke Ti Me Dashurinė   
Klajdi Musabelliu Njė Shpresė Pėr Jetėn Time   
Evis Mula E Dashuruar   
Rovena Dilo Njemije Zemra   
10  Andi Kongo Sikur Te Rroja Sa Kjo Botė   
11  Kujtim Prodani Ju Tė Dashurat E Mia   
12  Edmond Mancaku Trill Vjeshte   
13  Anisa Dervina Sytė E Zemrės   
14  Anjeza Shahini Imazhi Yt 1  Winner
15  Eneda Tarifa Qėndroj   
16  Rosela Gjylbegu Hirushja 3  
17  Franēesk Radi Syri I Saj Po Mė Verbon   
18  Mariza Ikonomi Mbi Urė 2  


Semi-Final 1
Orges Toēe Eja    Finalist
Fazile Syla Jeto Jetėn Tėnde   
Arjan Hasanbelliu Nata   
Elvana Gjata Pranė Teje   
Rudi & Ingrid Jushi Me Ty    Finalist
Voltan Prodani Kthehu Dhe Kujtohu    Finalist
Aurel Thėllimi Dashuri Dhe Lojė   
Arbėr Arapi Bota Ime    Finalist
Kozma Dushi E Nesėrmja Tjetėr Kujt I Takon    Finalist
10  Ermiona Lekbello Ē'punė Ke Ti Me Dashurinė    Finalist
11  Klajdi Musabelliu Njė Shpresė Pėr Jetėn Time    Finalist
12  Evis Mula E Dashuruar    Finalist
13  Saimir Ēili Sa Here Vjen Pranvera   
14  Rovena Dilo Njemije Zemra    Finalist


Semi-Final 2
Andi Kongo Sikur Te Rroja Sa Kjo Botė    Finalist
Erida Rexhepi Kthehu   
Kujtim Prodani Ju Tė Dashurat E Mia    Finalist
Edmond Mancaku Trill Vjeshte    Finalist
Anila Jonuzi E Kam Njė Sekret   
Gjergj Jorgaqi Dua Dhe S'dua   
Anisa Dervina Sytė E Zemrės    Finalist
Rijet Pirani Ike   
Anjeza Shahini Imazhi Yt    Finalist
10  Bashkim Rodoni Rritu Pa Mbarim   
11  Eneda Tarifa Qėndroj    Finalist
12  Rosela Gjylbegu Hirushja    Finalist
13  Franēesk Radi Syri I Saj Po Mė Verbon    Finalist
14  Saimir Braho Fjala   
15  Mariza Ikonomi Mbi Urė    Finalist


 
 
Turkey
2004, Istanbul Turkey  Turkey,Istanbul, Abdi Ipekci Stadium
Date: Grand Final : 15-5-2004
Semi Final : 12-5-2004
Location:Abdi Ipekci Stadium
Istanbul, Turkey
Host broadcaster:TRT
Presentation:Meltem Cumbul
Korhan Abay
Participants:24
Contest:1 Semi-Final & Final 
 

= Albania  Final = = Andorra   = = Belarus   = = Bosnia-Herzegovina  Final = = Croatia  Final = = Cyprus  Final = = Denmark   = = Estonia   = = Finland   = = FYR Macedonia  Final = = Greece  Final = = Israel   = = Latvia   = = Lithuania   = = Malta  Final = = Monaco   = = Netherlands  Final = = Portugal   = = Serbia & Montenegro  Final = = Slovenia   = = Switzerland   = = Ukraine  Final =

 
 

= Albania = = Austria = = Belgium = = Bosnia-Herzegovina = = Croatia = = Cyprus = = France = = FYR Macedonia = = Germany = = Greece = = Iceland = = Ireland = = Malta = = Netherlands = = Norway = = Poland = = Romania = = Russia = = Serbia & Montenegro = = Spain = = Sweden = = Turkey = = Ukraine = = United Kingdom =

scroll button