Details : Albania 2004 (0926-01-01-00)


Anjeza Shahini, Albania, 2004 box
Artist:
Anjeza Shahini
Title:
The Image Of You
Place:
7
Points:
106
Language:
English
  
 
Text:
Agim Doēi
Music:
Edmon Zhulali
Startposition:
9


Lyrics : The Image Of You


box box How strange the feeling in your soul
When love invades your very being
Another me or so I'm told
And life takes on another meaning

Day after day, I go through the motions
Stumbling my way, life is a blur
Slave of my love, of my emotions
You're in my eyes, you're in my heart

One kiss, one heart in time
A kiss, the moment is mine
I close my eyes, I breathe
I'm queen of the world, of make-believe

You make me feel a little crazy
You make me see your tears are true
You make my days and nights so hazy
You make me feel the image of you

You make me feel a little crazy
You make me see your tears are true
You make my days and nights so hazy
You make me feel the image of you

One kiss, one heart in time
A kiss, the moment is mine
I close my eyes, I breathe
I'm queen of the world, of make-believe

You make me feel a little crazy
You make me see your tears are true
You make my days and nights so hazy
You make me feel the image of you

You make me feel a little crazy
You make me see your tears are true
You make my days and nights so hazy
You make me feel the image of you

(You make me feel) a little crazy
(You make me see) your tears are true
(You make me feel) image of you

I know it's just a dream
I feel, I love, this life
I know it's just a dream
I feel, I love, this lifeAlbania 2004 Versions :

 
English  The Image Of You   3:02  2004  CDr 
Albanian  Imazhi Yt   4:20  2004  CD 


Total Versions : 2
Albania 2004 points :


Gave points to : 

Greece 12
Bosnia-Herzegovina 10
Turkey 8
Serbia & Montenegro 7
Macedonia 6
Ukraine 5
Sweden 4
Malta 3
Germany 2
France 1     
Got points from : 

Macedonia 12
Greece 10
Malta 10
Serbia & Montenegro 8
Switzerland 7
Sweden 7
Croatia 6
Turkey 6
Austria 5
Germany 5
Bosnia-Herzegovina 4
Slovenia 4
Iceland 4
Denmark 4
Finland 3
Norway 3
Ireland 2
Belgium 1
United Kingdom 1
Latvia 1
Netherlands 1
Romania 1
France 1

Total points : 106
Albania participated also in :


  =2004= =2005= =2008= =2009= =2010= =2012= =2015=


Total Entries : 7


Albania had to qualify for the final in :


  =2004= =2006= =2007= =2008= =2009= =2010= =2011= =2012= =2013= =2014=
  =2015= =2016=


Total Entries : 12


Albania 2004 Public National Final :


 
Final
#ArtistTitle PlacePoints
Orges Toēe Eja        
Rudi & Ingrid Jushi Me Ty        
Voltan Prodani Kthehu dhe kujtohu        
Arbėr Arapi Bota ime        
Kozma Dushi E nesėrmja tjetėr kujt i takon        
Ermiona Lekbello Ē'punė ke ti me dashurinė        
Klajdi Musabelliu Njė shpresė pėr jetėn time        
Evis Mula E dashuruar        
Rovena Dilo Njemije zemra        
10  Andi Kongo Sikur te rroja sa kjo botė        
11  Kujtim Prodani Ju tė dashurat e mia        
12  Edmond Mancaku Trill vjeshte        
13  Anisa Dervina Sytė e zemrės        
14  Anjeza Shahini Imazhi yt      
15  Eneda Tarifa Qėndroj        
16  Rosela Gjylbegu Hirushja      
17  Franēesk Radi Syri i saj po mė verbon        
18  Mariza Ikonomi Mbi urė      
 
Semi-Final 1
#ArtistTitle PlacePoints
Orges Toēe Eja Finalist       
Fazile Syla Jeto jetėn tėnde        
Arjan Hasanbelliu Nata        
Elvana Gjata Pranė teje        
Rudi & Ingrid Jushi Me ty Finalist       
Voltan Prodani Kthehu dhe kujtohu Finalist       
Aurel Thėllimi Dashuri dhe lojė        
Arbėr Arapi Bota ime Finalist       
Kozma Dushi E Nesėrmja Tjetėr Kujt I Takon Finalist       
10  Ermiona Lekbello Ē'punė ke ti me dashurinė Finalist       
11  Klajdi Musabelliu Njė shpresė pėr jetėn time Finalist       
12  Evis Mula E dashuruar Finalist       
13  Saimir Ēili Sa here vjen pranvera        
14  Rovena Dilo Njemije zemra Finalist       
 
Semi-Final 2
#ArtistTitle PlacePoints
Andi Kongo Sikur te rroja sa kjo botė Finalist       
Erida Rexhepi Kthehu        
Kujtim Prodani Ju tė dashurat e mia Finalist       
Edmond Mancaku Trill vjeshte Finalist       
Anila Jonuzi E kam njė sekret        
Gjergj Jorgaqi Dua Dhe S'dua        
Anisa Dervina Sytė e zemrės Finalist       
Rijet Pirani Ike        
Anjeza Shahini Imazhi yt Finalist       
10  Bashkim Rodoni Rritu pa mbarim        
11  Eneda Tarifa Qėndroj Finalist       
12  Rosela Gjylbegu Hirushja Finalist       
13  Franēesk Radi Syri i saj po mė verbon Finalist       
14  Saimir Braho Fjala        
15  Mariza Ikonomi Mbi urė Finalist